HOME Publikace obcí Turistické info Ubytování Lyžařské vleky
Umělecká galerie Nej z Vysočiny Fotogalerie Počasí Kamery
Informační systém
pro Žďárské vrchy
a Svrateckou hornatinu
  e-Vysočina   Generováno
19/04/18
02:47:41 TOPlist
Internetový magazín-články,fotografie a další informace.
 
INFO PŘEHLEDY
 Obce:
 - www-stránky,
   internetové noviny
 - dle počtu obyvatel
 - dle nadm. výšky
 - informační kiosky
 Vodní plochy:
 - dle nadm. výšky
 - dle výměry
 Vrcholy:
 - dle nadm. výšky
 Silnice:
 - dle nadm. výšky
 Řeky:
 - dle délky toku
 Přírodní zajímavosti:
 - rezervace
 - přírodní památky
 - naučné stezky
 - památné stromy© 2000-2018
ASSIST spol. s r. o.
Všechna práva vyhrazena.

Napište nám


 Vybraná oblast: Nové Veselí
« mapa E1
l« celá oblast
Městys Nové Veselí www.mapy.cz
silniční mapa fotografie a doplňující informace ubytování,rekreace,pamětihodnosti,zajímavosti,firmy... vlastní www stránky
Kraj: Vysočina
Okres: Žďár nad Sázavou
Počet obyvatel: 1240
Nadm. výška:  555 m n. m.
Rozloha: 951 ha
Zast. úřad: info
Informační kiosek:   Ne
Pošta: ANO Škola: ANO Lékař: ANO Autobus: ANO Vlak: NE
První písemná zmínka o obci, dříve zvané osada Veselí, pochází z roku 1377. Tehdy Jan mladší z Meziříčí odcházel do Itálie a daroval svůj majetek, včetně Veselí, svému strýci Janovi staršímu z Meziříčí a jeho dědicům. Místo, na kterém byla osada založena, při bystrém potoce, bylo velmi výhodné. Od severu je chráněno kopcem Vortem/Strážnou/. V blízkosti osady probíhala známá kupecká cesta, vedoucí z Čech na Moravu. Mírně zvlněná okolní krajina skýtala možnosti zakládání polí a luk i využití pokáceného dřeva pro zbudování nových obydlí. Název Nové Veselí nese obec od roku 1563.

V roce 1998 byl Parlamentem ČR potvrzen stávající znak obce a udělen i obecní prapor. V Novém Veselí se narodilo mnoho významných osobností: Jan Hodovský - autor tištěného spisu "Typica delineatio immovlationis Isaac..", Vilém Vollman - místní řezbář a sochař, je zde i pochován, Bedřich Jerie - evangelický farář a teologický spisovatel, Václav Kálík - hudební skladatel, tvořil zde v letech 1914 - 1922, Ju lius Pelikán - akademický sochař, v obci je instalována stálá expozice jeho děl, Alois Pohanka - učitel, amatérský výtvarník, autor plastik a kreseb, Vlastimil Večeřa - akademický sochař, umělec, pedagog na AVU v Praze, Jindřich Šilhan - kněz a duchovní správce zdejší farnosti, autor série knih "Z historie Nového Veselí".

V okolí Nového Veseí je několik rybníků: Veselský, Matějovský, Babínský, z nichž vytéká řeka Oslava. Kolem Babínského a Matějovského rybníka vede pěkná naučná stezka.

Související články:
Krojované panenky v Novém Veselí  -  zobrazit