HOME Publikace obcí Turistické info Ubytování Lyžařské vleky
Umělecká galerie Nej z Vysočiny Fotogalerie Počasí Kamery
Informační systém
pro Žďárské vrchy
a Svrateckou hornatinu
  e-Vysočina   Generováno
24/05/18
02:37:13 TOPlist
Internetový magazín-články,fotografie a další informace.
 
INFO PŘEHLEDY
 Obce:
 - www-stránky,
   internetové noviny
 - dle počtu obyvatel
 - dle nadm. výšky
 - informační kiosky
 Vodní plochy:
 - dle nadm. výšky
 - dle výměry
 Vrcholy:
 - dle nadm. výšky
 Silnice:
 - dle nadm. výšky
 Řeky:
 - dle délky toku
 Přírodní zajímavosti:
 - rezervace
 - přírodní památky
 - naučné stezky
 - památné stromy© 2000-2018
ASSIST spol. s r. o.
Všechna práva vyhrazena.

Napište nám


 Vybraná oblast: Samotín
« mapa C2
l« celá oblast
obec Samotín www.mapy.cz
zvětšit
silniční mapa zajímavosti v okolí obce fotografie a doplňující informace ubytování,rekreace,pamětihodnosti,zajímavosti,firmy...
Kraj: Vysočina
Okres: Žďár nad Sázavou
Počet obyvatel: 17
Nadm. výška:  725 m n. m.
Rozloha:
Nadřízená obec: Sněžné
Zast. úřad: info
Informační kiosek:   Ne
Pošta: NE Škola: NE Lékař: NE Autobus: NE Vlak: NE
Samotín vznikl až v poslední fázi kolonizace na poč. 18. stol. Do té doby bylo území dnešního Samotína zalesněno. Rozvíjející se výroba v železářských hutích vyžadovala stále vyšší potřebu dřevěného uhlí, tím i větší požadavky na těžbu dřeva. Tak došlo k vykácení lesa Na Samotíně. V roce 1717 dovolila novoměstská vrchnost, aby si zde pracující dělníci postavili své domky, tak vlastně vznikl dnešní Samotín.

Obec zůstala již při novoměstském panství. V roce 1767 získala vlastní pečeť, ve znaku má zajíce u jehličnatého stromu a nad ním zářící slunce. Samotín byl často přiřazován k různým okolním obcím, naposledy od roku 1992 patří ke Sněžnému.

Obec je typickým příkladem sídla s rozptýlenou zástavbou. V 18. stol. se v okolí Samotína těžila železná ruda. Z roku 1741 je zmínka o 4 šachtách. V 1. pololetí 19. stol byla těžba ukončena.

V letech 1944 - 1945 byla obec opěrným bodem partyzánského oddílu Záře. Připomíná to pamětní deska na budově zv. Partyzánka.

Na chal upě v Samotíně pobýval často hudební skladatel a pedagog Zdeněk Blažek, který byl 15 let ředitelem brněnské konzervatoře, složil operu Verchovina a na Horova slova kantátu Zpěv rodné zemi.

Místní legendou se stala samotínská hospoda a její "Samotínský vánek". Byl to bylinný likér, který podle vlastního receptu vyráběl a návštěvníkům samotínské hospody ho prodával bývalý hostinský pan Emil Tlustoš. Samotínská hospoda byla oblíbenou zastávkou všech turistů, navštěvovala ji také řada umělců.

zvětšit   zvětšit