HOME Publikace obcí Turistické info Ubytování Lyžařské vleky
Umělecká galerie Nej z Vysočiny Fotogalerie Počasí Kamery
Informační systém
pro Žďárské vrchy
a Svrateckou hornatinu
  e-Vysočina   On-Line
19/04/18
19:25:35 TOPlist
Internetový magazín-články,fotografie a další informace.
 
INFO PŘEHLEDY
 Obce:
 - www-stránky,
   internetové noviny
 - dle počtu obyvatel
 - dle nadm. výšky
 - informační kiosky
 Vodní plochy:
 - dle nadm. výšky
 - dle výměry
 Vrcholy:
 - dle nadm. výšky
 Silnice:
 - dle nadm. výšky
 Řeky:
 - dle délky toku
 Přírodní zajímavosti:
 - rezervace
 - přírodní památky
 - naučné stezky
 - památné stromy© 2000-2018
ASSIST spol. s r. o.
Všechna práva vyhrazena.

Napište nám


 Vybraná oblast: Herálec
« mapa B2
l« celá oblast
obec Herálec www.mapy.cz
zvětšit
silniční mapa zajímavosti v okolí obce sport a kultura fotografie a doplňující informace ubytování,rekreace,pamětihodnosti,zajímavosti,firmy... vlastní www stránky
Kraj: Vysočina
Okres: Žďár nad Sázavou
Počet obyvatel: 1269
Nadm. výška:  642 m n. m.
Rozloha: 2385 ha
Zast. úřad: info
Informační kiosek:   Ne
Člen regionu:  Hlinecko  
Pošta: ANO Škola: ANO Lékař: ANO Autobus: ANO Vlak: NE
První písemná zmínka o obci je z roku 1358 (dle J.F.Svobody). Skládá se dnes ze tří katastrálních území - Českého Herálce, Herálce na Moravě a Kocandy. Je první obcí na řece Svratce, která pramení na 3 km vzdálené Žákově hoře a právě ona rozdělovala prvních šest obcí na českou a moravskou část, protože tvořila hranici mezi Čechami a Moravou. V roce 1745 dostal Herálec pečeť, ve znaku má dřevaře porážejícího strom. V roce 1952 byly česká i moravská část Herálce spojeny pod jednu obec. Českou a moravskou část obce spojuje kamenný most z roku 1856 sklenutý ze tří oblouků.

V okolí obce pracovaly v dřívějších dobách 4 sklářské hutě. Po velkých lesních polomech v roce 1740 byly za účelem zpracování dřeva vystavěny 2 sklárny mezi Herálcem a Křižánkami. Poblíž těchto skláren si stavěli dělníci hutí domky a vznikla osada Brušovec, která byla v roce 1850 přičleněna k moravské části Herálce. O heráleckém sklu píše pochvalně již koncem 17. stol. dějepisec Bohuslav Balbín. U Herálce se též těžila železná ruda pro novoměstské železárny. Zprávy o těžbě jsou z roku 1759 a 1838. Na zdejší tradici výrobků ze dřeva navázal podnik v.d. Dřevo.

Významní rodáci: ing. arch. F. A. Libra, akad. malíř Jar. Polanský, violoncellista F. Sláma, který hrál v Talichově orchestru, chemik a výzkumník Mir. Štol, zasloužilý letec ČR Jiří Tlustý. Pocházel odtud i F. Hošek, kapelník a skladatel.