HOME Publikace obcí Turistické info Ubytování Lyžařské vleky
Umělecká galerie Nej z Vysočiny Fotogalerie Počasí Kamery
Informační systém
pro Žďárské vrchy
a Svrateckou hornatinu
  e-Vysočina   On-Line
21/05/18
19:06:03 TOPlist
Internetový magazín-články,fotografie a další informace.
 
INFO PŘEHLEDY
 Obce:
 - www-stránky,
   internetové noviny
 - dle počtu obyvatel
 - dle nadm. výšky
 - informační kiosky
 Vodní plochy:
 - dle nadm. výšky
 - dle výměry
 Vrcholy:
 - dle nadm. výšky
 Silnice:
 - dle nadm. výšky
 Řeky:
 - dle délky toku
 Přírodní zajímavosti:
 - rezervace
 - přírodní památky
 - naučné stezky
 - památné stromy© 2000-2018
ASSIST spol. s r. o.
Všechna práva vyhrazena.

Napište nám


 Vybraná oblast: Kuklík
« mapa C3
l« celá oblast
obec Kuklík www.mapy.cz
zvětšit
silniční mapa fotografie a doplňující informace ubytování,rekreace,pamětihodnosti,zajímavosti,firmy... vlastní www stránky
Kraj: Vysočina
Okres: Žďár nad Sázavou
Počet obyvatel: 180
Nadm. výška:  650 m n. m.
Rozloha: 785 ha
Zast. úřad: info
Informační kiosek:   Ne
Člen regionu:  Novoměstsko  
Pošta: NE Škola: NE Lékař: NE Autobus: ANO Vlak: NE
Nejstarší dochovaná zpráva o obci Výmyslice - tak se zpočátku Kuklík jmenoval, je z roku 1534. Obec patřila k pernštejnskému panství. Nový název byl odvozen od místního rybníka Kukla. Obec má pečeť z roku 1808, v horní části znaku je běžící kůň a ve spodní části květina.

V roce 1927 byl při úpravě silnice neopatrným zacházením s dynamitem rozmetán dům č. 13 a o život přišly dvě osoby. Nynější mlýn č. 21 byl založen pravděpodobně až v pol. minulého století. V roce 1934 vyhořel, byl přestavěn na penzion. Na Kuklíku byla v roce 1651 postavena zkujňovací výheň, která zpracovávala surové železo z kadovských vysokých pecí. Od 2. pol. 18. stol. byla na Kuklíku těžena železná ruda. Poslední zmínka o dolech na Kuklíku je z roku 1875, kdy je koupil hrabě Mitrovský pro štěpánovské železárny. Nedaleko od části Chobot byl v roce 1964 prováděn rudný průzkum. Jedna z bývalých štol je dodnes zachována a je jedním z nejvydatnějších zdrojů pramenité pitné vody v celé oblasti.

V obci jsou dva chráněné stromy. Na Kuklíku u č. 10 lípa malolistá s výškou 22 m a v části Chobotský dvůr lípa velkolistá s výškou 25 m a obvodem kmene 820 cm. V dolní části obce se zachovala hráz rybníka Kukla, protržená v roce 1848.

Na Kuklíku trávili volné chvíle akad. malíř f. Emler a herec Oldřich Nový. Narodil se zde Jakub Nepomucen Jun. Měřil 235 cm, vzal si dceru generálmaj. barona Schulze, která byla jen o 10 cm menší. Stejně velké byly i jejich dvě dcery. Jun se dožil 97 let.

zvětšit   zvětšit